Archive for Kwiecień, 2013

Zgubne skutki palenia tytoniu

Choć hasło „palenie zabija” krzyczy z każdej paczki papierosów, zwolenników tego zgubnego nałogu ciągle jest zbyt wielu. Szczególnie serce jest narażone na niekorzystny wpływ palenia papierosów. Wiąże się to z tym, że palenie powoduje miażdżycę tętnic. I nie ma znaczenia czy palimy papierosy tańsze, czy droższe, w wersji light czy miętowe. Wszystkie bez wyjątku szkodzą. I to nie tylko serce cierpi z tego powodu. Papierosy zwiększają ryzyko wystąpienia nowotworu płuc, nerek, trzustki, języka, warg, krtani, przełyku oraz jamy ustnej, a także pęcherza moczowego. Ponadto przyczyniają się do rozwoju choroby niedokrwiennej, gruźlicy, zapalenia oskrzeli. Nie bez znaczenia jest ich udział w procesie powstawania miażdżycy naczyń, czy nadciśnieniu tętniczym. Zwiększają także ryzyko zawału serca, udaru mózgu, powstawania owrzodzeń żołądka i dwunastnicy. A także bywają jednym z czynników powodujących impotencję czy bezpłodność. Warto znaleźć w sobie dostateczną ilość motywacji, aby raz na zawsze skończyć z tym niosącym wiele zagrożeń dla zdrowia nałogiem. Pożegnamy poranny kaszel, a w zamian zyskamy zdecydowanie lepsza kondycję fizyczną, a także odsuniemy od siebie widmo wielu nieprzyjemnych schorzeń. Co więcej, zyskamy całkiem niezłe fundusze, które zamiast na papierosy, możemy przeznaczyć zdecydowanie bezpieczniejsze dla zdrowia przyjemności.

Potrzeba ruchu w walce z otyłością

Niewłaściwa dieta, a także brak aktywności fizycznej, to jedne z najczęstszych przyczyn powstawania otyłości. Nie bez znaczenia dla powstawania otyłości jest również nadmierne spożywanie alkoholu. Chcąc zadbać o własne serce, konieczne jest podjęcie działań, mających na celu pozbycie się zbędnych kilogramów. Należy pamiętać, że dieta cud nie wystarczy, aby stracić nadprogramowe kilogramy. Na kompletny program walki z otyłością składa się zarówno odpowiednia dieta, jak również właściwie opracowany program ćwiczeń fizycznych. Warto wiedzieć, że w początkowej fazie ćwiczeń należy unikać ruchu, który w nadmierny sposób obciąża kręgosłup, biodra oraz kolana. Co więcej właściwie przygotowany program tworzony jest w oparciu o indywidualną wydolność krążeniowo-oddechową, jak również z uwzględnieniem sprawności ruchowej. Odpowiednio przygotowany plan aktywności fizycznej pomaga wyrównać zaburzenia metaboliczne, wpływa korzystnie na ciśnienie tętnicze, a w przypadku nadciśnienia jest wsparciem w jego obniżeniu, ułatwia utratę energii, a przede wszystkim pozwala uniknąć efektu jo-jo, tak często występującego po zakończeniu diety. Jednak niezależnie od tego, jak doskonały program mamy przygotowany, nic niego nie wyniknie, jeśli zabraknie nam konsekwencji w jego stosowaniu i rygorystycznym przestrzeganiu.

Niebezpieczeństwo, jakie niesie za sobą nadciśnienie tętnicze

Kiedy nasze ciśnienie przez dłuższy czas regularnie utrzymuje się na podwyższonym poziomie, oznacza to niestety, że dołączyliśmy do grona osób dotkniętych jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób, czyli nadciśnieniem tętniczym. Pierwszymi objawami tego schorzenia mogą być poranne bóle głowy, zaczerwienienie twarzy czy szum w uszach. Z racji braku jakichkolwiek objawów klinicznych, wiele osób nie ma świadomości, że dotknęła ich ta choroba. Prawda jest taka, że schorzenie to wielokrotnie zostaje stwierdzone przypadkiem, podczas rutynowej kontroli lekarskiej, bądź wizyty u lekarza, sprowokowanej zupełnie innym schorzeniem. Należy mieć jednak świadomość tego, że nieleczone, bądź leczone nieprawidłowo nadciśnienie tętnicze może prowadzić do poważnych konsekwencji. Powstałe na skutek nadciśnienia zmiany naczyniowe są szczególnie niebezpieczne dla serca, mózgu, nerek, oczu a także dużych naczyń. Na skutek podwyższonego ciśnienia tętniczego dochodzi do przerostu lewej komory serca, co skutkuje jej niewydolnością. Z kolei efektem choroby niedokrwiennej bardzo często bywa zawał serca. Co więcej nadciśnienie tętnicze jest przyczyną poważnych arytmii serca. Jeśli zatem często odczuwamy bóle głowy, słyszymy szumy u uszach, warto zacząć regularnie mierzyć ciśnienie tętnicze. Może się bowiem okazać, że właśnie w naszym organizmie rozpoczyna się rozwój tej niebezpiecznej choroby.

Serce masz tylko jedno

Choroba wieńcowa zalicza się niestety do schorzeń cywilizacyjnych. Z każdym rokiem przybywa pacjentów dotkniętych chorobami serca. W głównej mierze za ten stan rzeczy odpowiada styl życia. Brak ruchu i aktywności fizycznej, niewłaściwie zbilansowana dieta, stres oraz szybkie tempo życia zdecydowanie nie wypływają korzystnie na stan naszego serca. Najwięksi wrogowie serca to otyłość, podwyższony poziom cholesterolu we krwi, nadciśnienie tętnicze, dieta obfitująca w tłuszcze, a także palenie tytoniu oraz brak aktywności fizycznej. Najgorzej, kiedy co najmniej klika tych przypadłości dotyka jedną osobę. Najlepsze co możemy dla siebie zrobić, to jak najszybciej zmienić nawyki żywieniowe, przyzwyczajenia i tryb życia. Zadbajmy o odpowiednią porcję ruchu. Wybierzmy właściwy dla siebie rodzaj aktywności fizyczne. Zadbajmy o bogatą w warzywa i owoce dietę, rezygnując z nadwyżek cukru, a także tłustych posiłków. Jeśli męczą nas nałogi, podejmijmy trud pozbycia się ich. Dbajmy również o to, aby regularnie przeprowadzać badania kontrolne organizmu. Dbając o siebie, dbamy o swoje serce. Należy pamiętać o tym, że zdrowe serce gwarantuje nam dłuższe życie. To w jaki sposób żyjemy w dużej mierze decyduje o jakości naszego zdrowia. Pamiętajmy, że łatwiej zdrowie stracić, niż je odzyskać. Zadbajmy więc o stworzenie dla siebie właściwego modelu zdrowego życia.

Bulimia – skutki i sposoby leczenia

Bulimia jest chorobą spowodowaną zanurzonym obrazem postrzegania swojego ciała. Osoby dotknięte tym schorzeniem obsesyjnie wręcz boją się otyłości. Tym samym proces leczenia w głównej mierze opiera się na psychoterapii. Ponieważ bulimia najczęściej dotyka kobiety cierpiące na niską samooceną, znajdujące się w stresujących sytuacjach, celem terapii jest stopniowe nauczenie pacjentek, jak radzić sobie w sytuacjach stresujących. Terapia jest bardzo ważna. Natomiast rozpoznanie choroby zależy w dużej mierze od szczerości pacjentki. Jeśli otwarcie przyznaje się do nadmiernej troski o masę ciała, mówi wprost o powtarzających się atakach obżarstwa, a także o częstotliwości ich występowania, lekarz na ogół bardzo szybko jest w stanie zdiagnozować pacjentkę, a także skierować ją na właściwą terapię. Skutki nieleczonej bulimii są destrukcyjne dla zarówno dla organizmu, jak i dla psychiki osoby chorej. Chorobie bowiem bardzo często towarzyszy niepokój, depresja, a także ma trudności w nawiązywaniu poprawnych relacji z otoczeniem. Natomiast powtarzające się okresy głodu naprzemiennie z okresami obżarstwa mogą skutkować odwodnieniem organizmu, a także zaburzeniami równowagi elektrolitowej. Częste wymioty mogą prowadzić do ubytków w uzębieniu, a także powodować schorzenia dziąseł. Długotrwała choroba może skutkować uszkodzeniem nerek, napadami padaczkowymi oraz poważnymi zaburzeniami pracy serca.

Pierwsze objawy bulimii

Bulimia ogół zaczyna się niewinnie. Najpierw osoby, dotknięte chorobą podejmują działania, których celem jest zmniejszenie wagi ciała. Pierwszy krok to ograniczenie ilości spożywanych pokarmów, a także wprowadzenie diety. Niestety z czasem restrykcje związane z dietą są coraz to większe. Zmniejszenie porcji żywieniowych, jak również często towarzyszące temu procesowi zaburzenie w rytmie spożywania posiłków są powodem pojawiającego się, niekontrolowanego uczucia głodu. Często osoby chore na bulimię próbują oszukać głód, wypijając duże ilości różnego rodzaju płynów. Próba oszukania głodu wiąże się również z tym, że osoby chore w ciągu dnia wynajdują sobie tysiące zajęć, mających na celu odwrócenie ich myśli od głodu. Trwający dłuższy czas okres głodzenia się w rezultacie skutkuje napadem objadania się. Im częściej takie napady się pojawiają, tym szybciej zwiększa się waga osoby dotkniętej chorobą. Kiedy osoba chora uświadamia sobie, że nie jest w stanie zapanować nad potrzebą zjadania ogromnych ilości pokarmów, zaczyna jej towarzyszyć lęk przed przytyciem. Tym samym kolejnym krokiem jest stosowanie środków przeczyszczających, moczopędnych, a także zmuszanie się do wymiotów. Osoby dotknięte bulimią najczęściej zachowują prawidłową masę ciała, ponieważ napady bulimiczne nie pozwalają na drastyczny spadek wagi.

Powikłania wynikające z anoreksji

Anoreksja jest poważnym schorzeniem natury psychicznej. Bardzo trudno jest wychwycić początki choroby. Najczęściej schorzenie to dotyka młode dziewczyny, których rodzice dość późno orientują się, czym spowodowana jest niechęć do jedzenia. Osoby dotknięte chorobą są bowiem często perfekcjonistami w tym co robią. Doskonale się uczą, są świetnymi pracownikami,a także cechuje je potrzeba odnoszenia sukcesów. Rozpoznanie choroby pozwala na podjęcie właściwego leczenia. Niestety powikłania wynikające z anoreksji są niejednokrotnie bolesne. Wyniszczenie organizmu spowodowane brakiem niezbędnych do prawidłowiej funkcjonowania organizmu tłuszczy, cukrów, białka czy witamin to tylko początek niebezpiecznego w skutkach procesu. Zakłócenia biochemiczne oraz zaburzenia czynności narządów wewnętrznych bywają na tyle niebezpieczne, że mogą prowadzić do śmierci. Co więcej zanika odporność, a tym samym zdolność do budowy nowych komórek i tkanek. Chorobie tej często towarzyszą zaburzenia pracy serca, a także niezdolność do zwalczania najmniejszych nawet infekcji. Wiele osób cierpiących na anoreksję podejmuje próby samobójcze. Co więcej proces wychodzenia z choroby jest długotrwały, a co gorsza nawroty choroby są bardzo częste. U wielu pacjentek wyniki leczenia są krótkotrwałe, a anoreksja przekształca się w równie groźną bulimię.

Anoreksja – poważne schorzenie o podłożu psychicznym

Skąd się bierze to schorzenie? Niestety tego do końca nie wiadomo. Nie zmienia to faktu, że osoby dotknięte tą chorobą doprowadzają swój organizm do wyniszczenia, na skutek stosowania drakońskich diet, całkowitej rezygnacji z jedzenia, jak również intensywnej aktywności fizycznej. Co więcej tkwiąc w przekonaniu, że są osobami otyłymi, nie przyjmują do wiadomości, że stan ich organizmu jest tragiczny, a ich działanie może doprowadzić nawet do utraty życia. Choroba ta dotyka najczęściej młode dziewczyny. Problem polega na tym, że osoby dotknięte tym schorzeniem, nie przyjmują do wiadomości, że ich działanie jest irracjonalne, a także, że to co robią jest skutkiem choroby. Ich umysł koncentruje się na tym, aby nie dopuścić do przyrostu wagi. Bardzo często spożycie nawet niewielkiej ilości pokarmu prowokuje wyrzuty sumienia i potrzebę pozbycia się go z organizmu. Wówczas osoby cierpiące na anoreksję stosują środki przeczyszczające, moczopędne, a także zmuszają się do wymiotów. Osoba chora charakteryzuje się skrajnie chudym ciałem, suchą skórą. Jej ciało pokrywa meszek, rysy twarzy zaostrzają się, a tkanka tłuszczowa ulega zanikowi. Co więcej osoby dotknięte chorobą stronią od przyjaciół, wycofują się z życia towarzyskiego, a wraz z postępem choroby mając coraz większe trudności z nawiązywaniem jakichkolwiek kontaktów międzyludzkich.

Zbawienny wpływ aktywności fizycznej

Rośnie nasza świadomość, a tym samym coraz częściej zamiast pigułki sięgamy po ruch. To bardzo pozytywny objaw. Jak wiadomo sport, jak również przeróżne formy aktywności fizycznej pomagają nam utrzymać nie tylko atrakcyjną figurę, ale przede wszystkim są jednym z najatrakcyjniejszych, a przy tym najskuteczniejszych sposobów zapobiegania chorobom, takim jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy choroba wieńcowa. Każda forma aktywności fizycznej, szczególnie w przypadku osób, które osiągnęły wiek średni, a także starszych jest zbawienna dla ich organizmu. Zapobiega nie tylko poważnym schorzeniom, ale także wydłuża życie. Zdrowy ruch bowiem poprawia samopoczucie, a także obniża ryzyko wystąpienia cukrzycy, redukuje zawartość cholesterolu, zmniejsza ilość tkanki tłuszczowej, ogranicza ryzyko wystąpienia chorób o podłożu sercowo – naczyniowym, a także chroni przed osteoporozą. Intensywność oraz częstotliwość ćwiczeń powinna być właściwie dobrana do naszych możliwości kondycyjnych i wieku, a także podczas ustalania treningu należy wziąć pod uwagę ewentualne schorzenia. Ustalając poziom intensywność ćwiczeń należy wziąć pod uwagę częstotliwość akcji serca. Naszym celem jest bowiem poprawa kondycji, a nie niepotrzebne forsowanie organizmu, które może odnieść skutek odwrotny do zamierzonego. Ćwiczmy więc z głową.

Etapy rozprzestrzeniania się infekcji układu moczowego

Kiedy dopada nas infekcja cewki moczowej najczęściej objawia się ona pieczeniem podczas oddawania moczu, a niejednokrotnie bólem lub świądem. Objawów tych nie należy bagatelizować, gdyż stan zapalny może bardzo szybko przenieść się na wyżej umieszczone partie układu moczowego. Kolejnym etapem będzie więc bolesne zapalenia pęcherza, któremu towarzyszy uczucie częstego parcia na mocz, które niestety skutkuje bardzo małą ilością oddawanego płynu. Kolejny etap to zapalenie nerek. Doprowadzenie do tego stanu wiąże się z poważnymi dolegliwościami. Oprócz bólu o dużym nasileniu w okolicach nerek, możemy odczuwać nudności, którym towarzyszą bóle brzucha i wymioty. Częstym objawem stanu zapalnego nerek jest również wysoka temperatura oraz bóle głowy. Podobnie jak w przypadku zapalenia pęcherza, oddawanie moczu sprawia trudności. O ile w sytuacji, kiedy stan zapalny utrzymuje się na poziomie cewki moczowej, czy pęcherza wystarczy wykonać badanie moczu, o tyle stan zapalny nerek wymaga dodatkowych zabiegów. Badanie moczu bowiem pozwala zaobserwować jedynie podwyższony poziom OB i CRP, jak również zwiększoną liczbę leukocytów. Zapalenie nerek wymaga również wykonania USG tego narządu. Może się bowiem okazać, że stan zapalny został wywołany obecnością kamieni czy anatomiczną wadą układu moczowego.